Joseph “Sloe” Slawinski
Email: [email protected]
· Sound Design / Sound Mixing / Composer
Skills
· Theatrical Sound Design
· Music Production
· Logic Pro / DVD Studio Pro / Final Cut Pro / Compressor
· Post Audio Mixing and Sweetening /Music Editing
· Voice Over Recording and Editing / Foley / Custom Sound Effects
· Film Scoring / Audio CD Mastering / Sound Design and Consultation
· Album Production / Songwriting
· Audio Cleaning - Salvage – Restoration / Dialogue Matching
· Live Mixing / Audio Technical Direction
AWARDS
Ø Ovation Award Winner - Sound Design Intimate Theatre 2017 - Burners, Moving Arts
Ø Ovation Award Nomination – Sound Design Intimate Theater 2015 - Flair Path, Theatre Forty
Ø Ovation Award Nomination – Sound Design Intimate Theater 2012 - Eternal Thou, Son Of Semele
Ø L.A. Weekly - Best Sound Design 2009 - Tree Fall, Rouge Machine Theatre
Ø Stage Scene LA - Best Sound Design Single Production 2008/2009
Ø Ovation Award Nomination – Sound Design Intimate Theater 2009 - Tree Fall, Rouge Machine Theatre
Ø NY Independent Film Festival - Best Romantic Comedy
Ø Real to Reel Film festival 2006 - Best Feature Film (Amateur)
Ø A humbling amount of Stage Scene LA Scenies Awards between 2005 - 2020
Sound Design Experience:
THEATRE
Play Director Venue
“A Bright New Boise" John Perrin Flynn Rogue Machine
“The Belle of Belfast” Claudia Weill Ensemble Studio Theater
“Year of the Rabbit” James Eckhouse Ensemble Studio Theater
“The Fisherman's Wife” Gates McFadden Ensemble Studio Theater
“The Grand Irrationality” John Pleshette Lost Studio
“Eternal Thou” Matthew McCray Atwater Village Theater
“The Elephant Man” Reid Scott Theater 68
“Roadkill Confidential” Barbara Kallir Son of Semele
“Sold!” Chip Bent The Odessey Theater
“Maudit” Leslie Gray Highways Performance Space and Gallery
“1969” Anthony Giotto Rogue Machine Theater
“California Dreamin’” L. Flint Esquerra The Met theater
“Sweet Charity” Robert Marra Knightsbridge Theatre
“Living Lights” Leslie Gray Skirball Cultural Center
“On Holy Ground” L. Flint Esquerra The Met Theater
“Love Sick” David Fofi The Elephant Theater
“Monkey Adorned “ John Perrin Flynn Rogue Machine Theater
“Quadrimonial” Catlin Adams The Actor’s Studio
“Madame President” Rita Cofield The El Portal Theater
“Two On An Island” Melissa Randel Glendale Community College
“Lights Up on the Fade Out “ Ron Canada Lillian Theater
“Wish I Had A Sylvia Plath” Matthew McCray Rogue Machine Theater
“Smudge” Darin Anthony Syzygy Theater Company
“Me, As A Penguin” John Pleshette The Lost Studio
“Loving Repeating “ Carin Desai International City Theater
“Glory Days “ Calvin Remsberg Bella Vita Entertainment
“The Good Boy“ Darin Anthony Latino Theater Center
“The Sunset Limited” John Flynn Rogue Machine Theater
"Daddy" Rick Sparks The Hudson Theatre
"When Garbo Talks" Jules Aaron International City Theatre
"Into The Woods" Calvin Remsberg Big Arts Lab
"On Emotion" Matthew McCray Son of Semele
"Head, The Brain That Wouldn't Die" L. Flint Esquerra The Met Theatre
"Chess in Concert" Robert Marra The Met Theatre
"Galileo" Elina de Santos & Stephanie Shroyer Pacific Resident Theatre
"New York Animals" Steven Sater Rouge Machine Theatre
“Campaign” TJ Castronovo The Met Theatre
“Heralds” Stuart Rogers Theater Tribe
“Oklahoma!” Robert Marra MTLA
“Small Craft Warnings “ Michael Murray Classical Theatre Lab
“Baby” Cate Caplin Group Reparatory Theater
“Slaughter City” Barbara Kallir Son of Semele
“Confusions” John Pleshette The Lost Studio
“That Perfect Moment” Rick Sparks NoHo Arts Center
“The Woman in Black” Gabrieal Griego Whitefire Theater
“The Caterer” Brian Alan Lane Whitefire Theatre
“Half of Plenty” Barbara Kallir Theater Theatre
“Ecstasy: The Musical” Kay Cole Artworks Theatre
“Cabaret” Judy Norton The Met Theater
“Tree Fall” John Perrin Flynn Rogue Machine
“Blood Brothers” Bryan Rasmussen Whitefire Theater
“It’s The Housewives!” Kelly Ann Ford Whitefire Theater
“Billy and Bogie” Bryan Rasmussen Whitefire Theater
“Rabbit Hole” Bryan Rasmussen Whitefire Theater
“Imperfect Seed” Mitchell Uscher Whitefire Theater
“Razorback” Elina DeSantos Rogue Machine
“The Increased Difficulty of Concentration” Alex Lippard The Lounge
“Extremities” Brent Jennings NBT Festival
“Mamaleh!” Mitchell Uscher Egyptian Arena
“The Time Machine” Phil Abatecola Women’s Center
“Mark Twain: 21st Century” Bryan Rasmussen Whitefire Theater
“Einstein’s Dreams” Rebecca Holderness Burning Coal
“Miss Julie” Rebecca Holderness Burning Coal
“Pentecost” Jerome Davis Burning Coal
“The Taming of the Shrew” Jerome Davis Burning Coal
“Sonnets for an Old Century” Jeff Storer Man Bites Dog
“Lipstick Traces” Matthew Earnest Burning Coal
- For The American Academy of Dramatic Arts -
Play Director
“Doubt” Betty Karlen
“Apocalyptic Butterflies” Sandy Martin
“Anna In The Tropics” Mary Bleier
“Never In My Lifetime” Betty Karlen
“Force of Nature” Tim Landfield
“Paragon Springs” Ben Martin
“Uncommon Women” Diana Brown
“Terra Nova” Scott Ramp
“Amazing Grace” Judith Bohannon
“Enchanted April” Ian Ogilvy
“Noises Off” Karen Hensel
“Anatomy of Gray” Joe Garcia
“Arcadia” Mary Bleier
“Love Minus” Carl Regiardo
“Other People” Darin Anthony
‘Some Girls” Betty Karlen
‘The Crucible” Tim Landfield
“Good Boys and True” Darin Anthony
“The Marriage of Bette and Boo” Tim Landfield
“Hurly Burly” Betty Karlen
“Still Life” Mary Bleier
“All Over Town” Joe Garcia
“Rumors” Betty Karlin
“Angelique” Brent Jennings
“Good Times” Michelle Gosset
“Waiting For The Parade” Dianna Brown
“Bad Habits” Betty Karlen
“Bedroom Farce” Ian Ogilvy
“Lend Me A Tenor” Joe Garcia
“The Exonerated” Betty Karlen
“The Lady Form Dubuque” Timothy Landfield
“Dancing At Lughnasa” Mark Knowles
‘Night Must Fall” Ben Martin
“Isn’t It Romantic” Michelle Gosset
“Going To See The Elephant” Karen Hensel
“Dark Rapture” Scott Reiniger
“Fifth of July” Jules Aaron
“Blue Surge” Timothy Land Field
“Independence” Judith Bohannon
“Into The Woods” Teri Hayes
“The Scene” Betty Karlen
“The Last Days of Judas Iscariot” Joe Garcia
“Women Behind Bars” Betty Karlen
“Scenes From American Life” Darin Anthony
“A Midsummer Nights Dream” Timothy Landfield
“BFF” David Fofi
“And Miss Reardon Drinks A Little” Betty Karlen
“Three Changes” Sandy Martin
“Steel Magnolias” Mary Bleier
“Stags and Hens” Ian Ogilvy
“Goodbye Freddy” Betty Karlen
“A Clearing in the Woods” Betty Karlen
“Sophistry” Sandy Martin
“All My Sons” Judith Bohannon
“The Maiden’s Prayer” Timothy Landfield
“The Waiting Room” Art Manke
“One Flew Over the Cuckoo’s Nest” Betty Karlen
“The Prime of Miss Jean Brodie” Mary Bleier
“The Shape of Things” Tim Landfield
“Enter the Guardsman” Terri Hayes
“Dinner With Friends” Joe Garcia
“Laundry and Bourbon” Betty Karlen
“Return Engagements” Boyd Bodwell
“California Suites” Terri Hayes
“Take Me Out” Betty Karlen
“Blue Window” Darin Anthony
“Misalliance” Tim Landfield
“Everything in the Garden” Judith Bohanon
“Picasso at the Lapin Agile” Hope Alexander
“Woman in Mind” Karen Hensal
“A Lie of the Mind” Betty Karlen
“Women’s Minyan” Michelle Gosset
“Under Milk Wood” Ben Martin
“Magic Time” Joe Garcia
“The African Company Presents Richard III” Brent Jennings
“The Love Suicide at Schofield Barracks” Carl Reggiardo
“5 & Dime Jimmy Dean” Betty Karlen
“Book of Days” Scott Reiniger
“Expecting Isabel” Ben Martin
“A Month in the Country” Tim Landfield
“Present Laughter” Ian Ogilvy
“Pride and Prejudice” James Warwick
“The Diviners” Joe Garcia
“The Heiress” Jules Aaron
“Women of Lockerbie” Karen Hensel
“Anna K.” Tim Landfield
“Baby With The Bathwater” Betty Karlen
“Becoming Memories” Darin Anthony
“The Glass Menagerie” Jack Heller
“Living Out” Joe Garcia
“Rumors” Betty Karlen
“Season’s Greetings” Ian Ogilvy
“Some Girls’ Terri Hayes
“Suburbia” Joel Bishoff
“Taking Steps” Carl Reggiardo
“The Crucible” Judith Bohannon
“The Shadow Box” Betty Karlen
“Women of Manhattan” Betty Karlen
“WRENS” Judith Bohannon
FILMS
Feature Films Director Production Company
“X-Gen” * Matt Long Sea Shanty Films
“Ricky”** Kevin Wagoner Matt Markey Productions
“Bad Batch” Abe Schwartz As Is Talkie
“Fable” Maria Restivo Fable Productions
“The Miracle Man” Ron Petronicolos Nick Entertainment
Short Films Director
"Little CEO 3" Sari Karplus What Gives Productions
"Chasing Shadows" Armin Siljkovic Department of Dreams
The Great Fantastic: EP 0” Joseph Slawinski Galaxy Nine Productions
“The Great Fantastic: EP –8” Gabrieal Griego Galaxy Nine Productions
“Paradise Boys” Anne Welles Lunatic Fringe Productions
“Godless” Dwayne Tarver D.T. Films
“The Apple Tree” Matthew Ladensack M.S. Films
“The Sprinkler” Alex Baker Alex Baker Films
“Albert” Abe Schwartz As Is Talkie
“This Is How We Roll” Gabrieal Griego Green Door Productions
“Matthew 4:19” Brett Meyer Nakoa Lee Films
“Glow” James F. Spencer Humanity Productions
“Dance For One” Mitchell Uscher Orami Productions
“Gone” Jason Lewis Nakoa Lee Films
“Being Bobby” Nakoa Lee Nakoa Lee Films
“Little Ceo 2” Sari Karplus Sari Karplus Films
“Amulett” Jason J. Grey Nakoa Lee Films
“Without a Hitch” Sari Karplus Sari Karplus Films
“Feels Good” Korbin Bielski KB Films
“Dust” Marcus Dreeke Moving Target Entertainment
“Fort Brother” Kevin Wagoner Icarus Films
“Carolina Roller Girls Promo” Gabrieal Griego Green Door Productions
“Ain’t Whistling Dixie” Gabrieal Griego Green Door Productions
“Looks Like California” Roy Montenejo Montenejo Films
WEB SERIES
"She's Too Fat" Various Peace Not Quite Productions
“Shapetown, USA” Various Nakoa Lee Films
* Winner- Best Amateur Feature Films – Real to Reel Film festival – North Carolina
** Winner – Best Romantic Comedy - NY Independent Film Festival
INDUSTRIALS
Blue Cross Blue Shield
Cingular
John Deere
GlaxoSmithKline
IBM
VIDEO GAMES
“The Launch”
IBM
Demo